Tarçının Bilmeniz Gereken 8 Faydası

0

Toz tarçın neye iyi gelir?

1. Diş eti hastalığı ve ağız kokusuyla mücadele edin: Tarçının Bilmeniz Gereken 8 Faydası

2 damla tarçın esansiyel yağı ve bir yemek kaşığı hindistancevizi yağından oluşan bir karışımla ağzınızı çalkalayarak diş eti hastalıklarını ve ağız kokusunu tedavi edebilirsiniz.

2. Tip 2 diyabetle savaşın:

Tip 2 diyabetli kişiler için günde 1 ila 4 gram veya 1/4 ila 1 çay kaşığı tarçın.

3. Grip ve mide böceklerini tedavi edin:

Tarçın, bağırsaklarınızda yaşayan bakterileri ezmeyi sever. E.Coli gibi kötü ve şiddetli bakterilerle savaşmada bile etkili olabilir.

4. Kokuları nötralize edin:

Tarçın sıcak, hoş bir koku. Genellikle sonbahar yaprakları ve Noel sabahı ile ilişkilendirilir. Daha da iyisi, tarçın kötü kokuları öldürmede etkilidir. Bunun nedeni, kötü kokuların genellikle bakterilerden kaynaklanması ve tarçının doğal bir antibakteriyel olmasıdır.

5. Metabolizmayı Arttırın:

Tarçın, metabolizmanız için bir tekmedir. Bunu kan şekeri regülasyonunu iyileştirerek ve midenizin boşalmasını yavaşlatarak yapar.

6. Böcek kovucu:

Karıncaların girdiği yere bir çizgi tarçın serpin. Tarçın bariyerini geçmeyecekler ve geldikleri yerden geri dönecekler.

7. Ayak tırnağı mantarını tedavi edin:

Tarçının Bilmeniz Gereken 8 Faydası

Ayak tırnağı mantarını tedavi etmek için sabah ve akşam doğrudan tırnağa tarçın yaprağı yağı sürün. Ayaklarınızı Epsom tuzu ile karıştırılmış seyreltilmiş tarçın yağına da batırabilirsiniz. Bu doğal tedavinin ne kadar hızlı ve etkili olduğuna şaşıracaksınız.

8. Antidepresan:

Tarçının genellikle depresyonla ilişkilendirilen bağırsak bakterileriyle savaştığına dair aslında bilimsel kanıtlar var.

Tarçın ve Balın 8 Doğal Faydası

Gezegendeki en lezzetli süper yiyeceklerden ikisi – bal  ve tarçın – aynı zamanda en şifalı olanlardan bazıları olabilir. Bu güç ikilisinin sağlığınızı güçlendirmenize nasıl yardımcı olabileceğini öğrenin.

Tarçın, optimal sağlığı desteklemek için 2000 yılı aşkın bir süredir Çinli ve Ayurvedik uygulayıcılar tarafından tıbbi olarak kullanılmaktadır. ( 1 ) Bal, antibakteriyel bir madde olarak antik Roma, Mısır ve Yunanistan’a kadar uzanan zengin bir tarihe sahip, eşit derecede popülerdir. ( 2 ) Balın iyileştirici gücü, MÖ 300 gibi erken bir tarihte Aristoteles ve Aristoksenus tarafından gözler ve yaralar için merhem olarak biliniyordu. ( 3 ) [tweet_quote] Bal ve tarçını karıştırmak onların antimikrobiyal ve antienflamatuar özelliklerini artırır. [/tweet_quote]

Bu güçlü gıdaların diyabetten ( 4 ) sivilceye kadar her şeyi iyileştirebilecek ilaçlar olduğunu söyleyen birçok halk hikayesi var ve şimdi bilimsel araştırmalar antik folklorda gerçek olduğunu kanıtlıyor.

Bu sadece bir tatlandırıcı değil, aynı zamanda ilaçtır! Bal için ÜCRETSİZ Rehberinizi Almak ve Doğanın Süper Yiyeceklerinin Faydalarını Keşfetmek İçin Buraya Tıklayın. Tarçının Bilmeniz Gereken 8 Faydası

İşte bal ve tarçının çeşitli durumları tedavi etmek için kullanılabileceği en yaygın yollar.

Bal ve Tarçın Sağlığa Faydaları

Tarçın, bir anti-inflamatuar olarak en popüler olanıdır ve ona tat ve koku veren anti-inflamatuar bileşik olan yüksek sinnamaldehit içeriği sayesinde sindirim dengesizliklerinin, adet ağrılarının ve eklem ağrılarının tedavisinde kullanılır. 5 )

Anti-inflamatuar olarak da bilinen bal aynı zamanda şu besinlerle doludur:

 • Amino asitler
 • C vitamini
 • riboflavin
 • Niasin
 • B6 vitamini
 • folat
 • Kalsiyum
 • Ütü
 • Magnezyum
 • Fosfor
 • Potasyum
 • Çinko

Bal aynı zamanda güçlü bir antimikrobiyal, yara iyileştirici ve antioksidandır. Tarçın ve bal birleştirildiğinde, çok çeşitli sağlık yararları sunan güçlü bir ikili oluşturur. ( 6 )

Tarçın ve Bal
Tarçın ve Bal

Tarçın ve Balın 8 İnanılmaz Faydası

Tek başına tarçın ve bal, iltihabı kontrol eden, serbest radikallerle savaşan ve bağışıklık sistemine fayda sağlayan çok güçlü tıbbi gıdalar oluşturur. Spesifik olarak bakıldığında, bal ve tarçını karıştıran kişilerin deneyimlediği faydalardan bazıları şunlardır: Tarçının Bilmeniz Gereken 8 Faydası

Artriti Azaltır

Artrit, eklem bölgesindeki kaslarda ağrılara neden olan eklemlerin temel iltihabıdır. Anti-inflamatuar faydaları nedeniyle araştırmalar, yaşlı arı balının romatoid artrit tedavisinde etkili bir şekilde kullanılabileceğini göstermektedir. ( 7 )

Kilo kaybı

 Sabah ilk iş olarak düzenli olarak tüketilen ılık su, bal ve tarçın karışımı kan şekerini yükseltmeye ve vücut yağını azaltmaya yardımcı olabilir. Özellikle bir çalışma, sakarozu çiğ bal ile değiştirirseniz, kilo alımını önlemeye yardımcı olurken, leptin ve gerdin salgılanmasını teşvik eder – bizi aşırı yemekten alıkoyan iştah bastırıcı hormonlar. ( 8 ) ( 9 )

Bakteriyel Cilt Enfeksiyonuyla Savaşır

Tarçın esansiyel yağı ile birlikte ham bal, bakteriyel cilt enfeksiyonlarını ve akneyi tedavi etmek için inanılmaz bir çaredir. Bu, bu tıbbi maddelerin her ikisindeki antibakteriyel özelliklerden kaynaklanmaktadır. ( 10 ) Yeni Zelanda’dan gelen Manuka balı, diğer balların çoğuna kıyasla önemli ölçüde daha yüksek antibakteriyel güç içerdiğinden özellikle cilt enfeksiyonları için harikadır. ( 11 ) Tarçının Bilmeniz Gereken 8 Faydası

Bağışıklığı Güçlendirir

Hem tarçın hem de ham bal, harika bağışıklık düzenleyici ilaçlardır. Pek çok bilimsel araştırma, ham balın 200’den fazla besleyici özelliğinin, zararlı patojenlerle savaşmaya yardımcı olan beyaz kan hücrelerini güçlendirdiğini bulmuştur. Ham bal ayrıca, otoimmünite durumunda olduğu gibi toksisiteyi düşük tutmaya ve bağışıklık sisteminin aşırı yüklenmeye başlamasına yardımcı olan detoksifikasyon sistemini de düzenler. ( 12 ) ( 13 )

Sinüsleri Temizler

Tarçın ve balın antibakteriyel aktivitesi, sinüzite yol açabilecek patojenleri temizlemek için mükemmeldir. Sinüzite, bakteri kümelerini koruyan yapışkan, film gibi bir kaplama olan bakteriyel biyofilmler neden olur. Manuka balı ve tarçın, bu bakteriyel biyofilmi öldürmede ve sinüziti hafifletmede aslında antibiyotiklerden daha etkilidir. ( 14 )

Tarçınlı su içmek ne işe yarar?
Tarçınlı su içmek ne işe yarar?

Saç Dökülmesini Tedavi Eder

Ilık zeytinyağı, bir yemek kaşığı bal ve bir çay kaşığı tarçın karışımı saç dökülmesini durdurmaya yardımcı olabilir. Çalışmalar, kafa derisi üzerinde bal kullanımının seboreik dermatiti etkili bir şekilde tedavi edebileceğini göstermektedir. ( 15 )

Enerjiyi Artırır

 Geleneksel Çin Tıbbı, yüzyıllar boyunca hayati bir enerji akışını teşvik etmek için tarçın kullandı. Tarçın, insülin seviyelerini düzenleyerek beyin aktivitesini ve hareket kabiliyetini iyileştirebilir. ( 16 ) Yine bu sonuca ulaşmak için en kaliteli bal Seylan tarçınıdır.

Karaciğer tarafından kolayca emilen saf glikoz olan bal ile birlikte, vücudumuzu kolayca besleyen düşük glisemik bir enerji artışı elde edersiniz.

Uzun ömür

Tarçın ve bal çayının düzenli olarak tüketilmesi uzun bir ömre yol açabilir. Bu tonik bağışıklık geliştirir ve vücudu zararlı virüslerden ve diyabet gibi hastalıklardan korur. ( 17 ) ( 18 )

Tarçın ve Bal Nasıl Alınır?

Tarçın ve balı birlikte tüketmenin birçok yolu vardır, ancak en iyi yol her bir bardak sıcak suya 1 yemek kaşığı karıştırıp günde en az iki kez tüketmektir. Ayrıca sinüs problemleri için Manuka balı sulamayı kullanabilir veya yüz maskesi olarak uygulayabilirsiniz. Seçenekler sonsuz! Tarçının Bilmeniz Gereken 8 Faydası

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.