Müslüman Gençler İçin Kişisel Gelişim Yolları

0

Kişisel Gelişim ve İslam

Yirmi birinci yüzyılda, ruh sağlığı hakkındaki bilgimiz hızla arttı. Yavaş yavaş, akıl sağlığı sorunlarına ilişkin doğmalar ortadan kaldırılıyor ve insanlar zihinsel sağlığı etkileyen sorunlar hakkında daha fazla bilgi sahibiler. Müslüman Gençler İçin Kişisel Gelişim Yolları

Bu Dünya’ya Sevgimizi Nasıl Kontrol Ederiz?

Bunun nedeni büyük olasılıkla, günümüzün koşuşturmacasında, daha stres ve onun baş ortakları, kaygı ve depresyon gibi etmenlerdir.

İslam, sürekli , her çağda, her duruma mükemmel şekilde uygulanabilen bir yaşam biçimi sunmuştur. Ancak pek çok insan, bunu kabul ederken, kendilerini etkileyen psikolojik problemlere ve ruh sağlığı sorunlarına çözüm olarak İslam’ın emirlerini görmezden gelmişlerdir. İslam’da ve modern batı düşüncesinde şükür, zihinsel ve ruhsal sağlığı geliştirmenin en iyi yollarından biri olarak kabul edilir.

Kuran’ı okurken, Allah’ın düzenli olarak şükürden bahsettiğini görürüz. Bu nedenle, şükretmenin Allah2ın bir emri olduğunu görmezlikten gelmemek gerekir.

”O halde anın beni, anayım sizi ve şükredin de bana nankörlük etmeyin” Bakara 152

…Şükrederseniz; andolsun ki, size artırırım, nankörlük ederseniz; bilin ki azabım çok şiddetlidir. İbrahim 7

Bazı insanlar için şükür etme alışkanlığını kazanmışlardır . Allah’ı över ve O’na şükreder, başına gelen güzel şeylerin gerçekten Allah’tan olduğunu hisseder ve bu gerçeği kabul etmeye çalışır.

Ağzımızdan hiç düşünmeden ‘ Elhamdülillah’ kelimesi çıkar. Bunu cümleyi düşünmeden söylemek, şükretmeyi ortadan kaldırmazken , bu hamdi başka bir seviyeye taşımamız gerektiğini de unutmamamız gerekir.

Hayatımızda yepyeni bir şükür ve pozitiflik düzeyine çıkabilmek?

Derin bir sevgi ve takdirle ‘teşekkür’ demek ile sıradan bir ‘teşekkür ederim’ demek arasında büyük bir farklar vardır.

Pek çok kitap ve web sitesi bize uzun süreli pozitif şükrün geliştirilmesi yollarını sunuyor, çünkü diyorlar ki, bu her kişinin doğasında var olan stres ve kaygıyı azaltmasına yardımcı olan bir davranıştır

İslam’ın daha en baştan bu stratejilerin birçoğunu sunması şaşırtıcı değildir. Yaratan insanın durumunu bilir; sonuçta insanı o yaratmıştır.

Allah’ın emirlerini ve Hz.Muhammed’in tavsiyelerini gerçek manada görebilmek insanı hem bu dünyada hem de Ahirette kurtaracak yegane doğruya ulaştıracaktır.

Bu makale sizleri daha çok ve daha uzun vadeli şükretmenize ve daha yüksek düzeyde pozitif olmanıza yardımcı olacağını umut ediyorum.

Şikayet etmeyi bırakın

Şikayet etmeyi bırakın
Şikayet etmeyi bırakın

 

Şükretmek Kalbinizin Gerçek Yakıtıdır!

Aynı anda hem şikayet etmek, hem de şükretmek neredeyse imkansızdır. Kaç kez şikayet ettiğinizi ve neden şikayet ettiğinizi fark edin.

Belki bunun sebebi kocanız veya karınız veya çocuklarınızdır. Belki de trafikten, hava durumundan ya da yiyecek fiyatlarından şikayet ediyorsunuz.

En sık şikayet ettiğiniz şeyin ne olduğunu bulun ve şikayetinizi azaltmaya yardımcı olacak hedefler belirleyin. Sürekli sızlanmak ve şikayet etmek sizi daha fazla olumsuzluk yoluna sokacaktır. Müslüman Gençler İçin Kişisel Gelişim Yolları

Her durumda nasıl davrandığınızdan siz sorumlusunuz. Başkalarını suçlamayı bırakın ve şükretmeye çalışın. Sizden daha kötü durumda olanlar var.

Trafikte sıkışıp kalırsanız, bir arabanız olduğu için şükredin . Yemeğin fiyatı çok yüksekse, yiyeceği olmayan insanları düşünün.

Efendimiz şöyle buyuruyor:

“Sizden biriniz mal ve yaratılış itibariyle kendisinden üstün olan kimseye bakarsa, ardından kendinden daha düşük derecede olana baksın.” (Buhari, Rikak 30; Müslim, Zühd 8)

Nimetlerinizin çok küçük veya sınırlı olduğundan şikayet etmeyin. Allah’tan gelen tüm nimetlere saygı ve minnetle yaklaşın.

Hz.Muhammed, çok sevdiği eşi Âişe ile birlikteyken bir gün yerde bir ekmek kırıntısı fark etti. Onu aldı, sildi ve dedi ki:

Allah’ın nimetlerine saygıyla davranın çünkü giderlerse bir daha asla geri gelmeyebilirler. İbn Ebud Dünya

Allah’a Dua Edin

Allah'a dua edin
Allah’a dua edin

 

Dua insanın Allah ile irtibatıdır

Bazen bir kişi imtihanlar ve sıkıntılarla karşı karşıya kalır ve şikayet etmekten başka çaresi olmadığını hisseder.

Başkalarına şikayet etmenin faydası yoktur; çoğu zaman durumu daha da kötüleştirir ve sizleri daha fazla olumsuzluklara sürükler.

Bir kişinin şikayet etmesi gerekiyorsa, Yaratan’dan başka kime şikayet edebilir? Peygamberler bile bu hayatın imtihanlarını hissetmişler ve kendilerini çaresiz hissettiklerinde Allah’a yönelmekten başka çare olmadığını bize göstermişlerdir. Müslüman Gençler İçin Kişisel Gelişim Yolları

Örneğin Nuh Peygamber Allah’a şöyle seslendi:

Ben yenik düştüm, bana yardım et! Kamer Suresi 54. Ayet

Hz.Muhammed ümmetine ve yani bize şöyle tavsiye bulunuyor:

“Sıkıntıya düşen kimse kardeşim Yunus’un duasını okursa Allah onun sıkıntısını giderir. O dua şöyledir:

 ‘Senden başka hiçbir ilah yoktur. Seni eksikliklerden uzak tutarım. Ben gerçekten (nefsine) zulmedenlerden oldum.'”(İbn Teymiyye, Fetaval Kübra, 5/218).

Bu, sıkıntılı bir kişinin yapabileceği en iyi dualardan biridir.

Yakup Peygamber’in çok sevdiği bir değil iki evladını kaybetmesinin hikayesini hepimiz bilmeliyiz .

Şikayet etmek ve kendisi için üzülmek için her türlü nedeni vardı. Şikayet etti, üzüldü ve üzüldü ama sadece acısını hafifletebilecek olan Allah’a şikayet etti.

Yakup Peygamber kuranı kerimde:

Ben, üzüntümü ve kederimi yalnız Allah’a açarım. Yusuf 86

Tavsiye

Nimetlere Şükretmek
Nimetlere Şükretmek

 

Asla Vazgeçme – Kuran’da Umudun Gücü

Kendinizi bir şikayet çemberine hapsetmeyin. Ne sıklıkta şikayet ettiğinizin farkına varmak için kendinize biraz zaman ayırın. Her gün mü, her saat mi, yoksa her zaman mı? şikayet ediyorsun…

Şikayetlerinizi yüksek sesle mi dile getiriyorsunuz yoksa bunlar sürekli bir iç diyalog mu?

Etrafınızdaki insanları gözlemleyin. Mutlu mu yoksa minnettar mı görünüyorlar?

Bazen insanların ayağa kalkıp kollarını ve ellerini kullanma biçimleri ve yüz ifadeleri minnettarlık düzeylerini ortaya koyar. Duruşunuz size kendiniz hakkında ne söylüyor?

Etrafınızdaki insanları ve kendinizi dinleyin. Duyduğunuz sözler olumsuz ve karamsar mı?

Allah’ın emirlerini yerine getirir ve Peygamberlerin davranış biçimlerini taklit edersek, şikayet etmek için çok az nedenimiz olur.

Kendinizi hesaba katın ve ne zaman ve neden şikayet ettiğinizin farkına varmaya çalışın ve sonra şikayet nedeninizi araştırın!

Şikayetlerinizi şükür ifadeleriyle değiştirin.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.