Dünyada Gerçekleşen En Büyük Depremler

0

Sizi Dehşete Düşürecek En Büyük Depremler!

Deprem ismini verdiğimiz doğa olayı, yer kabuğunda meydana gelen kırılmalar sebebiyle ortaya çıkan titreşimlerin dalgalar halinde yayılmasına denir. Bu olay, düşünülenin aksine, yerkabuğunun hareketsiz bir yapı değil de hareketli olduğunun bir göstergesi olup, kaotik süreçler içeren ve fizik bilimi başta yer almak üzere diğer bilim dalları tarafından da incelenmekte olan bir olgudur. Depremler oluşum nedenlerine göre tektonik depremler, volkanik depremler ve çöküntü depremler olmak üzere 3’e ayrılmaktadır. Dünyada Gerçekleşen En Büyük Depremler

Depremi inceleyen bilim dalına sismoloji denilmektedir.  Sismoloji, depremlerin nasıl oluştuğunu, deprem dalgalarının nasıl yayıldığını, bilimsel metotlardan ve ölçüm aletlerinden destek alarak incelemektedir.

Yeryüzünde bugüne kadar sayısız deprem gerçekleşmiştir. Bu depremler küçük olup etkisiz olabileceği gibi bazıları hayatı büyük derece etkileyen depremler olmuşlardır. Dünya üzerinde etkileri bugün hala unutulmayan ve çok fazla can kaybına sebep olmuş depremler şu şekildedir:

Şili Depremi: 22 Mayıs 1960 tarihinde bir Güney Amerika ülkesi olan Şili’de 9,5 şiddetinde meydana gelen deprem, bugüne kadar ölçülmüş en büyük deprem olarak tarihe geçmiştir. Şili depreminin hemen arkasından meydana gelen tsunami, Pasifik Okyanusu’nda çok hızlı bir şekilde ilerleyerek, büyük can ve mal kayıplarına neden oldu. Depremin merkez üssü başkent Santiago de Chile’nin yaklaşık 700 km güneyinde yer alan Valdivia şehridir.

Alaska Depremi: Alaska’da 28 Mart 1964 tarihinde meydana gelen 9,2 büyüklüğündeki bu deprem, en büyük ikinci deprem olarak kayıtlara geçmiştir. 3 dakika boyunca devam eden bu deprem, bölgede tsunamiyi de tetikledi. Sarsıntı ve bu sarsıntının ardından meydana gelen dev dalgalar, 128 kişinin yaşamını yitirmesine sebebiyet verirken yaklaşık 310 milyon dolarlık bir hasar meydana geldi.

Endonezya Depremi: 26 Aralık 2004 tarihinde Hint Okyanusu’nda meydana gelmiş olan bu deprem, toplam 40 ülkede 230 bine yakın kişinin ölümüne sebep olarak 21. yüzyıla damgasını vuran olaylar arasında yerini aldı. 9,1 büyüklüğüne sahip bu deprem, yaklaşık 10 dakika kadar devam etti. Sarsıntı sonucunda meydana gelen metrelerce yüksekliğe sahip dev dalgalar, Endonezya ile beraber Asya’nın kuzeyi ve Afrika’nın doğusunda 14 ülkeyi daha etkiledi. Depremden dolayı meydana gelen tsunami dalgaları 30 metre kadar bir yüksekliğe erişerek, özelikle denize kıyısı olan ülkelerde çok ağır hasarlara sebep verdi. Dünyada Gerçekleşen En Büyük Depremler

En büyük depremler
En büyük depremler

 

Japonya Tohoku Depremi: Deprem, 11 Mart 2011 tarihinde Japonya’nın kuzeydoğusunda yer alan Honshu kıyılarının açıklarında, 9 büyüklüğünde meydana geldi. Bu deprem, Japonya’nın yaşadığı kaydedilmiş en büyük deprem olmasının yanı sıra, dünya üzerinde 1900’lerden itibaren kaydedilmiş en büyük beş deprem arasında yer almaktadır. Japon hükümeti tarafından bu felaket resmi bir şekilde “Büyük Doğu Japonya depremi” olarak adlandırıldı. Deprem sonrasında bölgede yüksekliği 37.9 metreye ulaşan tsunami dalgaları oluştu. Depremin hemen arkasından yaşanan bu Tsunami ülkede çok büyük hasarlara yol açtı.

Depremde yaklaşık 15.900 kişi hayatını kaybetti ve 2.531 kişi bugün hâlen resmi kayıtlarda kayıp olarak belirtiliyor.

Rusya Kamçatka Depremi: Rusya’nın doğusunda 4 Kasım 1952 tarihinde meydana gelen depremin büyüklüğü 9,0 olarak kayıtlara geçti. Depremin meydana gelmiş olduğu Kamçatka bölgesi Avustralya, Asya ve Amerika kıtaları arasında yer alan deprem levhalarının bulunduğu ve sık sık sismik aktivitelerin meydana geldiği “Pasifik Ateş Çemberi” ismi verilen bölgenin kuzey tarafında yer alıyor.1 milyon doların üzerinde maddi zarar meydana getiren bu depremde hiçbir can kaybı yaşanmadı.

Kamçatka bölgesinde 4 Kasım 1952 tarihinde meydana gelen 9 büyüklüğüne sahip bu deprem, 1900 senesinden bu yana kaydedilen en büyük depremler arasında bulunuyor.
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.