Camı Kim Buldu – Kim Keşfetti

0

Camı Kim Buldu?

 

İnsanlar, cam üretmeden önce, doğal olarak oluşan bir cam kaynağı olan obsidiyeni kullandılar. Eski bir Roma tarihçisi olan Pliny, ilk camın Suriye bölgesinde yaklaşık MÖ 5000’de Fenikeli tüccarlar tarafından yapıldığını iddia etti. Bununla birlikte, arkeolojik kanıtlar, ilk insan yapımı camın MÖ 3500 civarında Doğu Mezopotamya ve Mısır’da keşfedildiğini ve ilk cam kapların MÖ 1500 civarında Mısır ve Mezopotamya’da üretildiğini göstermektedir. Cam endüstrisi, düşüşe geçmeden önceki 300 yıl boyunca hızla büyüdü. M.Ö. 700’lerde Mezopotamya’da, MÖ 500’lerde ise Mısır’da yeniden hareketlilik kazandı. Bu medeniyetler ve yerler dışında Suriye ve Akdeniz’in doğu kıyısındaki ülkeleri o dönemden sonraki 500 yıl için cam üretim merkezleri olarak sayabiliriz. Camı Kim Buldu – Kim Keşfetti

 

Cam üretmek başlangıçta zor ve zaman alıcı bir işti. Cam eritme fırınlarının küçük ve ürettikleri ısının yetersiz olması bunun en önemli nedenlerinden biriydi. Suriyeli ustalar ise MÖ 1. yüzyılda bu engeli aşarak üfleme borusunu icat edeceklerdi. Bu yenilikçi keşif sonucunda cam üretimi daha ucuz hale geldi. Cam imalatının bundan sonraki süreçte gelişeceği yer, Roma İmparatorluğu’nun hüküm sürdüğü coğrafya olacaktı. Ancak MS 100’lü yıllara kadar Mısır’ın İskenderiye şehri, cam üretiminin en önemli merkezlerinden biri olarak konumunu korudu. Kıtada kilise ve katedrallerde vitray yapma sanatı ilerleyen zamanlarda özellikle Avrupa’da gelişecekti. Aynı zamanda 13. ve 14. yüzyıllarda üretilen en iyi Chatres ve Conterbuy latedral pencerelerinde doruğa çıkacaklardı.

 

Camın tarihçesi

 

Siyah volkanik cam, taş devri insanları tarafından bilinen ilk cam obsidiyendi. Silah ve farklı şeyler yapmak için kullanıldı. Camın tarihi bu döneme ve sonraki yüzyıllara kadar götürülebilir. Mısır ve Doğu Mezopotamya’daki keşiflerle bu tarihin başlangıcını MÖ 3500’e kadar tarihlendirebiliriz. Ancak daha önce de belirtildiği gibi, cam üflemenin MÖ 1. yy’da keşfedilmesi, camcılıkta hız kesmeden gelişecek bir sürecin ortaya çıkmasına neden olmuştur. MÖ 2500’e kadar Mezopotamya’da cam benzeri malzemelerden oluşan muskalar kullanılmıştır. Ayrıca katı boncukların kullanıldığını gösteren kaynaklar da vardır. Cam imalatının M.Ö. 1500 yılına kadar geliştiğini, sonraki dönemde ise Mısır’ın ön planda olduğu söylenebilir. M.Ö. 2500 yıllarında üretilen cam muskalar ve cam boncuklar, diğer bir deyişle, arşivlerin ve camın keşfinin en önemli kaynağıdır. Venedik’te cam üretimi Haçlı Seferleri sırasında oldukça gelişmiştir ve bölge o zamandan beri özellikle Batı dünyasında cam üretiminin merkezi olmuştur. 1291 yılı geldiğinde, zamanın cam yapım teknolojisi ve ekipmanı Murano adasına taşınmış, burada daha iyi yapılandırılmış ve sergilenmiştir. Camı Kim Buldu – Kim Keşfetti

 

Cam Nasıl Bulundu
Cam Nasıl Bulundu

Camın gelişim süreci

 

yüzyılda Venedikli cam üreticisi Angelo Brovier, neredeyse renksiz, yarı saydam bir cam sandık oluşturmak için üfleme teknolojisini kullandı. Bu sürecin ardından Venedikliler ürünlerini yeni lokasyonlara yayarak kârlarını artırmanın yollarını aradılar; ayrıca daha iyi bir yaşam arayışıyla Kuzey Avrupa’ya gittiler, burada fabrikalar kurdular ve Venedik cam zanaatını bu bölgeye yaymakta başarılı oldular. 1575 yılında İngiliz camcılar Venedik tarzı cam da üretmeye başladılar. Özellikle İngiliz cam ustası George Ravenscroft, kurşun cam geliştirerek döneme damgasını vurmuştur. Kurşun camın radyasyon koruyucu özelliği göz ardı edilmemelidir. O zamanlar radyasyon ve nükleer silahlar gibi teknolojik gelişmeler mevcut olmasa da, bugün camın bu kadar kurtarıcı niteliklere sahip olacağı tahmin bile edilemezdi. 1608’de Jamestown, Virginia’da Amerika Birleşik Devletleri’ndeki ilk cam fabrikası inşa edildi.

 

Şimdi pencere camı olarak bildiğimiz cam ilk olarak 1800’lerde ortaya çıktı ve çok ilgi gördü. 1820’lerde cam şişeler, bardaklar ve çeşitli ekipmanların üretilmesi, bu yüzyılın cam üretimi ve geliştirmede en önemlilerinden biri olduğunu gösteriyor. Camın kullanımı, geliştirilmesi ve üretimi 1890’lardan sonra hızlanmaya devam etti. Buna ek olarak, Irvind W. Colburn, 1902’de düz cam çekme makinesini icat etti ve bu, pencere camının seri üretimini mümkün kıldı.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.